Higiena intymna po porodzie: Jak dbać o krocze w okresie połogu

Cześć, nowomamy! Wydaje się, że macierzyństwo to ciągła nauka i odkrywanie nowych rzeczy, prawda? Dlatego dzisiaj omówimy ważny aspekt opieki nad własnym ciałem w okresie po porodzie – higienę intymną. Wiemy, że macie dużo na głowie (i na rękach!), ale warto poświęcić chwilę, aby zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Połóg – czas na regenerację

Połóg to okres, który trwa około 6 tygodni od momentu porodu. W tym czasie macica wraca do swojego normalnego rozmiaru, rozpoczyna się laktacja, a wszelkie rany poporodowe goją się. To, jak dbasz o higienę intymną w tym okresie, jest niezwykle ważne, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do powikłań.

Fazy połogu

Ciekawostką może być to, że połóg można podzielić na trzy fazy:

  1. Połóg bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie
  2. Połóg wczesny – pierwszy dzień po urodzeniu dziecka
  3. Połóg późny – trwający do około 6 tygodni od momentu narodzin dziecka

Zadbaj o swoje zdrowie z Holify

Odwiedź naszą klinikę i doświadcz profesjonalnej opieki zdrowotnej. Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest gotów, aby pomóc Ci odzyskać zdrowie i komfort życia. Skorzystaj z naszych usług w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej, opieki okołoporodowej, terapii ortopedycznej i wielu innych. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię na każdym etapie Twojej drogi do zdrowia.

Pielęgnacja krocza po porodzie

W czasie połogu, niezależnie od tego, czy podczas porodu doszło do nacięcia krocza czy nie, ważna jest prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych. Oto kilka ważnych wskazówek:

Wietrzenie krocza

Chroń i jak najczęściej wietrz krocze po porodzie, szczególnie jeśli podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza. Wietrzenie przyspiesza gojenie się rany i łagodzi ból.

Podmywanie

Przemywaj krocze przy każdej zmianie wkładki lub podkładu. Możesz użyć do tego wody z szarym mydłem, delikatnego płynu antybakteryjnego używanego w trakcie ciąży lub leku przeciwzapalnego, np. Tantum Rosa. Pamiętaj, aby podmywać się w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu.

Osuszanie krocza

Po umyciu krocza dokładnie osusz go, najlepiej ręcznikiem papierowym.

Częsta zmiana wkładek lub podpasek

W okresie połogu warto często zmieniać wkładki lub podpaski, aby utrzymać higienę intymną na odpowiednim poziomie.

Mycie rąk

Pamiętaj, aby myć ręce przed i po każdej wymianie wkładki. Bakterie mogą łatwo przenieść się z rąk na krocze, co może prowadzić do infekcji.

Prawidłowa bielizna

Noś oddychającą, bawełnianą bieliznę, a na samym początku najlepiej specjalne, siateczkowe majtki. Umożliwiają one właściwą cyrkulację powietrza i przyspieszają proces gojenia się.

Ćwiczenia

Jeśli nie ma przeciwwskazań, rozpocznij jak najwcześniej ćwiczenia po porodzie. Wzmacniają one mięśnie dna miednicy i pomagają w regeneracji organizmu.

Regularne wypróżnienia

Dbaj o regularne wypróżnienia, pij dużo wody i jedz produkty bogate w błonnik. Zapobiegniesz w ten sposób zaparciom, które mogą dodatkowo obciążać krocze.

Wizyta kontrolna u ginekologa

Udaj się do ginekologa na wizytę kontrolną po 6 tygodniach od porodu, chyba że wcześniej wystąpią jakieś niepokojące objawy.

Jak dbać o krocze po nacięciu lub pęknięciu?

Jeśli podczas porodu doszło do nacięcia lub pęknięcia krocza, warto zastosować dodatkowe środki ostrożności:

Mobilizacja blizny

Pamiętaj, aby po zagojeniu się rany zająć się mobilizacją blizny. Możesz to robić delikatnie, używając nierafinowanego oleju lub witaminy E w maści.

Zastosowanie ziołowych naparów

Do podmywania i płukania gojącego się krocza możesz użyć naparów z nagietka, kory dębu, arniki, olejku lawendowego czy olejku herbacianego. Wspomagają one proces gojenia się rany.

Unikanie nasiadówek

Unikaj nasiadówek, ponieważ mogą przyspieszyć rozpuszczanie się szwów i utrudnić gojenie się krocza.

Hemoroidy – problem w ciąży i połogu

Hemoroidy to przykre dolegliwości, na które skarżą się zarówno kobiety w ciąży, jak i w okresie połogu. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić

Leczenie miejscowe

Stosuj środki działające miejscowo na receptę oraz poprzez spożywanie babki jajowatej, stosowanie diety lekkkostrawnej, pozycję kolankowo-łokciową i unikanie parcia podczas defekacji.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli hemoroidy są szczególnie dokuczliwe, skonsultuj się z lekarzem. Może zalecić dodatkowe leczenie lub zabiegi.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Nawiasem mówiąc, warto wiedzieć, kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza w przypadku niepokojących objawów:

  1. Silny ból w dole brzucha;
  2. Zaczerwienienie lub opuchnięcie krocza;
  3. Nieprawidłowe zmiany wyglądu lub zapachu odchodów popołogowych;
  4. Obfite krwawienie z dróg rodnych;
  5. Podwyższona temperatura w połogu.

Ważne przypomnienie

Pamiętaj, że szczęśliwa kobieta łatwiej przechodzi okres połogu i z uśmiechem na ustach wchodzi w macierzyństwo. Zadbaj o siebie i swoje zdrowie, a wszelkie niepokojące objawy zgłaszaj lekarzowi.

Na koniec chcemy życzyć wam wszystkim mnóstwo zdrowia, radości i spokoju w tym wyjątkowym okresie macierzyństwa. Pamiętajcie, że jesteście wspaniałymi mamami, a dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie to również dbanie o swoje maleństwo.

A teraz, drogie mamy, udajcie się do swoich noworodków i pokażcie im, jak bardzo je kochacie! 💕

Skontaktuj się z nami
Godziny otwarcia
Pon–Pt: 08:00 – 18:00
Sob–Nd: Nieczynne