Jak rozpoznać wadę postawy u dziecka?

Czy zastanawiasz się, jak rozpoznać wadę postawy u swojej pociechy? Chyba każdy z nas wie, że idealna postawa to taka, która pozwala na uniknięcie przyszłych problemów zdrowotnych. Jednak w praktyce często dochodzi do różnych nieprawidłowości, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Przedstawiamy śmieszne, ale praktyczne porady, jak rozpoznać wady postawy u dzieci i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Monitoruj postawę dziecka na bieżąco

Wychodząc z założenia, że dziecko zmienia się dynamicznie, warto pamiętać, że postawa ciała również ulega ciągłym zmianom. Dlatego warto monitorować postawę dziecka na bieżąco, obserwując je podczas zabawy, odrabiania lekcji czy spacerów.

Obserwuj chód dziecka

Chodzenie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na postawę ciała. Zwróć uwagę na sposób, w jaki dziecko stawia stopy, jak układa kolana czy jak szeroko rozstawia nogi.

Sprawdź postawę podczas siedzenia

Sprawdź, czy dziecko siedzi prosto, czy opiera się o oparcie krzesła, czy nie garbi się. Jeśli zauważasz, że dziecko przyjmuje nieprawidłową postawę podczas siedzenia, warto wprowadzić ćwiczenia korygujące, które pomogą w wypracowaniu prawidłowego nawyku.

Zwróć uwagę na łopatki i brzuch

Odstające łopatki, wypięty brzuch, koślawe kolana, płaskie stopy i asymetria to 5 najbardziej widoczne i możliwe do rozpoznania przez rodzica odstępstwa od normy. Jeśli zauważasz u swojej pociechy takie objawy, warto zgłosić się na dokładną diagnostykę postawy ciała oraz narządu ruchu, aby jak najszybciej zdiagnozować ewentualny problem i rozpocząć indywidualnie dopasowaną rehabilitację.

Zastanów się, czy dziecko jest aktywne fizycznie

Brak aktywności fizycznej może prowadzić do wad postawy, jak również do innych problemów zdrowotnych. Dlatego warto zadbać o to, aby dziecko miało czas na regularne ćwiczenia, spacery czy zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci, które są aktywne fizycznie, mają mniejsze ryzyko wystąpienia wad postawy.

Zmniejsz czas spędzany przed komputerem

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerem czy telewizorem, co nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego warto ograniczyć czas spędzany przez dziecko przed ekranem, wprowadzając zamiast tego aktywności fizyczne, które będą korzystne dla zdrowia i postawy dziecka.

Sprawdź czy dziecko ma prawidłową wagę

Nadwaga u dzieci może prowadzić do różnych wad postawy, takich jak płaskostopie czy koślawienie kolan. Dlatego warto zadbać o to, aby dziecko miało prawidłową wagę, dostarczając mu zdrowej i zrównoważonej diety oraz dbając o regularne ćwiczenia fizyczne.

Poznaj najczęściej występujące wady postawy

Poznaj najczęściej występujące wady postawy
Pogłębiona lordoza

Plecy wklęsłe cechuje pogłębienie lordozy lędźwiowej, wypukły brzuch oraz przodopochylenie miednicy.  Może pojawić się dziwnie odstający brzuch.

Pogłębiona kifoza

Plecy okrągłe charakteryzują się wysunięciem do przodu głowy i barków, rozsunięciem łopatek oraz pogłębieniem kifozy piersiowej. Wyraźnym sygnałem wskazującym na tę wadę postawy może być garbienie się dziecka podczas odrabiania lekcji czy zabawy.

Plecy płaskie

Plecy płaskie cechuje zniesienie lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej. Wadę tę zauważa się stosunkowo późno. Płaskie plecy, mogą mylnie wskazywać na brak wady postawy.

Skolioza

Skolioza, czyli trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, jest jednym z problemów, które warto wykryć jak najwcześniej. Skolioza może prowadzić do bólu pleców, a także do problemów z oddychaniem czy układem krążenia. Warto na bieżąco kontrolować postawę dziecka i w razie podejrzeń skonsultować się ze specjalistą.

Spróbuj samodzielnie ocenić postawę dziecka

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko ma wadę postawy, spróbuj samodzielnie ocenić jego postawę. Poproś, aby stanęło swobodnie, a następnie przyjrzyj się jego plecom, barkom, łopatkom, brzuchowi, kolanom i stopom. Jeśli zauważasz jakieś nieprawidłowości, warto skonsultować się ze specjalistą.

Zgłoś się do fizjoterapeuty

Jeśli zauważasz niepokojące objawy w postawie swojego dziecka, zgłoś się do fizjoterapeuty. Specjalista udzieli Ci wszelkich niezbędnych wskazówek oraz pomoże w diagnozowaniu i korygowaniu ewentualnych wad postawy.

Zadbaj o swoje zdrowie z Holify

Odwiedź naszą klinikę i doświadcz profesjonalnej opieki zdrowotnej. Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest gotów, aby pomóc Ci odzyskać zdrowie i komfort życia. Skorzystaj z naszych usług w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej, opieki okołoporodowej, terapii ortopedycznej i wielu innych. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię na każdym etapie Twojej drogi do zdrowia.

Wprowadź ćwiczenia korygujące

Jeśli u Twojego dziecka zostanie zdiagnozowana wada postawy, warto wprowadzić odpowiednie ćwiczenia korygujące. Ćwiczenia te mają na celu poprawić postawę dziecka, zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych oraz poprawić ogólną jakość życia.

Zadbaj o odpowiednie warunki do nauki i zabawy

Dobre warunki do nauki i zabawy, takie jak ergonomiczne meble czy dobre oświetlenie, mogą również przyczynić się do utrzymania prawidłowej postawy u dziecka. Dlatego warto zadbać o to, aby dziecko miało dogodne warunki do odrabiania lekcji czy zabawy.

Pamiętaj o regularnych kontrolach

Regularne kontrole postawy dziecka, najlepiej co pół roku, mogą pomóc w wykryciu ewentualnych problemów na wczesnym etapie ich rozwoju. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i korekcji wad postawy, co z kolei pozwoli uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Podsumowując, dbając o prawidłową postawę swojego dziecka, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych związanych z układem ruchu. Dlatego warto na bieżąco kontrolować postawę dziecka, wprowadzać ćwiczenia korygujące, dbać o aktywność fizyczną oraz konsultować się ze specjalistą w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Skontaktuj się z nami
Godziny otwarcia
Pon–Pt: 08:00 – 18:00
Sob–Nd: Nieczynne