Przygotowanie do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Chociaż spotkanie z fizjoterapeutą uroginekologicznym może wywołać stres, odpowiednie przygotowanie się do wizyty pomoże Ci poczuć się pewnie i komfortowo. W tym artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące przygotowania do wizyty oraz omawiamy najważniejsze kwestie związane z fizjoterapią uroginekologiczną.

Wybierz odpowiedni strój

W trakcie wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego będziesz wykonywać różne ćwiczenia, dlatego ważne jest, aby ubrać się wygodnie. Przygotuj strój sportowy (top, t-shirt, legginsy lub krótkie spodenki), który nie krępuje ruchów i pozwala Ci swobodnie się poruszać. Unikaj noszenia ciasnych jeansów czy sukienek, które mogą utrudniać terapię.

Nie nakładaj balsamu do ciała przed wizytą

Jeśli podczas wizyty będzie konieczne nałożenie plastrów (kinesiotaping), lepiej, aby nie nakładać balsamu do ciała przed wizytą, ponieważ plastry będą lepiej przylegać do skóry.

Przyjdź z częściowo wypełnionym pęcherzem

Jeśli podczas pierwszej wizyty będziesz miała badanie USG, przyjdź z częściowo wypełnionym pęcherzem. Dzięki temu lekarz będzie mógł lepiej ocenić jego pojemność i inne parametry.

Zadbaj o swoje zdrowie z Holify

Odwiedź naszą klinikę i doświadcz profesjonalnej opieki zdrowotnej. Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest gotów, aby pomóc Ci odzyskać zdrowie i komfort życia. Skorzystaj z naszych usług w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej, opieki okołoporodowej, terapii ortopedycznej i wielu innych. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię na każdym etapie Twojej drogi do zdrowia.

Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania

Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania uroginekologicznego, ale jeśli nie czujesz się komfortowo w trakcie tego okresu, możesz przełożyć wizytę. Skonsultuj się z fizjoterapeutą, co zrobić w takiej sytuacji – być może nie będzie konieczne przeprowadzenie badania przez pochwę podczas pierwszej wizyty, jeśli przypada ona w dniu miesiączki.

Nie musisz się golić przed wizytą

Nie musisz golić się przed wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego, a także nie przepraszaj za to. Włosy na nogach i w okolicach intymnych są zupełnie normalne. Jeśli konieczne będzie nałożenie elektrod w okolicach krocza, fizjoterapeuta poinformuje Cię, czy istnieje potrzeba usunięcia owłosienia.

Bonusowy wskazówka: Nie stresuj się

Wiemy, że łatwo powiedzieć, ale naprawdę staramy się, aby badanie i terapia były jak najbardziej komfortowe dla Ciebie. Jeśli masz pytania przed lub w trakcie wizyty, nie krępuj się ich zadawać.

Czy warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną?

Tak, warto przynieść ze sobą dokumentację medyczną, jeżeli taką posiadasz (nie tylko dotyczącą uroginekologii). Niezależnie od tego, ile czasu minęło od urodzenia dziecka – warto zabrać ze sobą wypis ze szpitala, który zawiera informacje na temat przebiegu porodu.

Czego można się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego omawiany jest problem, z którym przychodzi pacjentka. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie analizę postawy ciała w stroju sportowym. W zależności od problemu pacjentki, może być konieczne przeprowadzenie badania przez pochwę (per vaginum) lub odbyt (per rectum).

Co to jest badanie per vaginum/per rectum?

Badanie per vaginum/per rectum jest niezbędne do oceny czynności mięśni dna miednicy. Wykonuje się je w spodniczce ginekologicznej na leżance, w leżeniu na plecach z ugiętymi nogami w kolanach. Fizjoterapeuta ocenia zewnętrzne narządy płciowe, blizny po nacięciu/pęknięciu krocza (jeżeli występują) oraz przeprowadza test mięśniowy i funkcjonalności mięśni.

Jak przebiega dalsza terapia?

W zależności od dysfunkcji i pozostałego czasu, fizjoterapeuta przeprowadzi pierwszą terapię, przekaże dalsze zalecenia i nauczy ćwiczeń, które odgrywają znaczącą rolę w procesie terapeutycznym.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego może wywoływać stres, ale odpowiednie przygotowanie się do niej oraz świadomość, czego można się spodziewać, sprawią, że będziesz czuła się pewniej i komfortowo. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego stroju, nie nakładaniu balsamu do ciała przed wizytą oraz o tym, że miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania. W razie wątpliwości skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Obserwuj swój organizm przed wizytą. Kilka dni przed wizytą warto zwrócić uwagę na częstotliwość korzystania z toalet

Skontaktuj się z nami
Godziny otwarcia
Pon–Pt: 08:00 – 18:00
Sob–Nd: Nieczynne