Dobre Nawyki Toaletowe: Jak uniknąć nietrzymania moczu

Chodzenie do toalety to jedna z tych czynności, o których nie rozmawiamy na co dzień. Ale wbrew pozorom, sposób korzystania z toalety ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a szczególnie na mięśnie dna miednicy. Zły nawyk może prowadzić do takich problemów, jak nietrzymanie moczu. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was przewodnik po dobrych nawykach toaletowych.

Właściwa pozycja na sedesie

Pierwsza zasada brzmi: siedź właściwie! Sedesy nie są ergonomiczne, ale możemy to zmienić. Usiądź prosto, rozstaw nogi i zachowaj wyprostowane plecy podczas oddawania moczu. Podczas defekacji zaokrąglij plecy, a także postaw stopy na podwyższeniu (np. stopień dziecięcy), żeby kolana znalazły się powyżej bioder. Ta pozycja imituje kucanie i pozwala na wypróżnienie bez parcia.

Nie zatrzymuj strumienia moczu

Nie zatrzymuj strumienia moczu, bo to może prowadzić do infekcji. W cewce moczowej są bakterie, które mogą cofnąć się do pęcherza i doprowadzić do jego zapalenia. Zamiast ćwiczyć mięśnie dna miednicy w ten sposób, wybierz inne, bezpieczne metody.

Nie załatwiaj się na zapas

Idź do toalety tylko wtedy, gdy czujesz potrzebę, a nie na wszelki wypadek. Chodzenie na zapas może rozregulować pracę pęcherza i doprowadzić do pęcherza nadreaktywnego i ciągłej potrzeby oddawania moczu, nawet jeśli pęcherz nie jest wypełniony. Rob siku tylko wtedy, kiedy odczuwasz taką potrzebę.  Unikaj też tego nawyku u swojego dziecka, bo może zostać z nim na całe życie.

Jeszcze dzisiaj zadzwoń i umów wizytę

Pracujemy w godzinach 8:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku


Zapisz się

Unikaj parcia podczas oddawania moczu i wypróżniania się

Parcie podczas tych czynności napina zwieracze i utrudnia proces defekacji. Dodatkowo, parcie osłabia dno miednicy i może prowadzić do obniżania narządów miednicy. Zamiast tego, usiądź wygodnie i rozluźnij się.

Nie powstrzymuj się przez długi czas od wizyty w toalecie

Pełny pęcherz należy opróżnić, w przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do jego rozciągnięcia. Warto również pamiętać o regularnym oddawaniu stolca, aby uniknąć problemów z zaparciami.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Marta Stachowiak | fizjoterapia uroginekologiczna | Poznań (@pani_fizjoterapeutka)

Podczas mikcji i defekacji nie powstrzymuj strumienia moczu

W wielu miejscach w internecie można spotkać się z „dobrą radą”, która mówi o wstrzymywaniu strumienia moczu podczas mikcji. To mit, który może prowadzić do infekcji dróg moczowych oraz rozregulowania pracy mięśni krocza.

Nie siedź zbyt długo na toalecie

Czytasz książkę lub rozwiązujesz sudoku podczas siedzenia na toalecie? To błąd! W ten sposób doprowadzasz do rozciągnięcia mięśnia zwieracza odbytu oraz zwiększasz ryzyko hemoroidów i obniżenia narządów rodnych. Wypróżnianie się powinno trwać tylko tyle, ile to konieczne. Pamiętaj, toaleta to nie czytelnia!

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na swoje nawyki toaletowe i wprowadzić stosowne zmiany, aby dbać o zdrowie swojego dna miednicy. Pamiętaj, że codzienne dobre praktyki mogą przyczynić się do uniknięcia problemów, takich jak nietrzymanie moczu.https://www.youtube.com/watch?v=YbYWhdLO43Q

Skontaktuj się z nami
Godziny otwarcia
Pon–Pt: 08:00 – 18:00
Sob–Nd: Nieczynne